بازاریابی محتوایی برای اینستاگرام هیچ راز خاص و پیچیده ای نداره که شما برای یاد گرفتنش نیاز داشته باشید دوره های چند ساعته برید و هزینه های بالایی پرداخت کنید…

 بازاریابی محتوایی برای اینستاگرام هیچ راز خاص و پیچیده ای نداره که شما برای یاد گرفتنش نیاز داشته باشید دوره های چند ساعته برید و هزینه های بالایی پرداخت کنید .

منظور از بازاریابی محتوا چیست؟

وقتی شروع به کار کردن میکنیم دو راه مشخص پیش رو داریم یکی شکست و بعدی موفقیت که اغلب هم با راه اول مواجه میشیم و شکست میخوریم ، چرا که مهمترین بخش کار یعنی برنامه ریزی صحیح برای پیش بردن اهدافمون رو یا نداریم یا اگه داریم درست رعایت نمیکنیم .

 بازاریابی محتوایی از نظر اشخاص مختلف تعریف های متفاوتی داره که اینجا تمام تعاریف رو فاکتور میگیریم و به اونی میپردازیم که نزدیکترین تعریف رو برای این واژه داره و اون هم خیلی ساده و مشخص که بازاریابی محتوایی یعنی شما محتوای با ارزشی رو تولید و منتشر کنی که برای اون محتوا فکر و هدف خاصی داشته باشی .

فکر و هدف خاص داشتن برای تولید و انتشار محتوای با ارزش به عبارتی میشه برنامه ریزی برای پیشرفت ، به این صورت که شما باید برنامه ی حداقل یک سال آینده رو برای تولید و انتشار محتوا داشته باشید و طبق اون برنامه پیش برید .

به طور مثال شما از تهران قصد سفر به هرمز رو دارید و مسیر رو قبل از شروع سفر روی نقشه مشخص میکنید و طبق مسیر مشخص شده پیش میرید تا به مقصد برسید ، خب میدونیم که اگه یه خیابون یا یک پیچ رو اشتباه بریم امکان داره اصلا به هرمز نرسیم و شهر جدیدی بشه مقصدمون که اصلا قصد سفر به اونجا رو نداشتیم .

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

بس اگه برای پیج اینستاگرام برنامه ای داریم باید اون رو موشکافی کنیم و جزییات رو در بیاریم که یکی از مهمترین جزییات بازاریابی محتوا با ارزش بودن محتواس ، اینکه چه محتوایی با ارزش محسوب میشه نسبت به زمینه های کاری متفاوت فرق داره، اما در نهایت به محتوایی میگیم با ارزش که مخاطب براش وقت بزاره و ارزش قائل شه که محتوای شما رو تا اخر بررسی کنه ، اگه محتوای متنیه کامل خوانده شه ، اگه ویدیو که کامل دیده شه و اگر پادکست با دقت گوش داده بشه ، این میشه محتوای با ارزش و بازاریابی شما در صورتی درست انجام میشه که مخاطب شما علاوه بر وقتی که برای محتواتون میذاره ، اون رو با شخص دیگری هم به اشتراک بذاره ، چون احساس با ارزش بودن محتوا بهش منتقل شده .

فرق بازاریابی محتوا با تبلیغ چیست؟

تبلیغات یه عمل زود بازده حساب میشه به این صورت که شما پیج رو تا حدی آماده میکنید ( اگه برای فروش هست محصولات رو میذارید اگه برای مخاطب گرفتن باشه محتوایی که دارید رو میذارید ) و شروع به تبلیغ میکنید و باید همون موقع منتظر فیدبکی که تبلیغ براتون داره باشید ، ولی بازاریابی محتوا نیاز به زمان داره و شما با انتشار محتوای با ارزش بازاریابی حسی رو با فالوور ها شروع میکنی .

اینکه بازاریابی محتوا مستلزم داشتن برنامه ریزیه به این دلیله که این نوع از بازاریابی در واقع یه بازار یابی استراتژیک به حساب میاد و باید براش وقت بذارید اینکه بعد از چند روز یا چند هفته انتظار داشته باشید که به نتیجه دلخواه برسید امکان پذیر نیست چون مخاطب به مرور زمان با محتوای شما ارتباطش بهتر میشه و محتوای شما در بازده ی زمانی بالا جای خودش رو بین مخاطبین پیدا میکنه .

خب برنامه ریزی ما برای بازاریابی محتوا اینجوری شروع میشه که اول از همه ما بدونیم دنبال چه قشری از افراد جامعه میگردیم .

یا به عبارتی ما مخاطبین هدفمون رو پیدا کنیم . مثلا اگر شما کت و شلوار مردانه و یا لباس مجلسی زنانه میفروشید قطعا نوجوان های جامعه مخاطبین شما نیستن و در مرحله ی بعد نسبت به قیمتی که محصولاتتون داره تفکیک انجام میدید .خب میدونیم که اقشار معمولی جامعه پول های چند ملیونی خرج لباس نمیکنن و برعکس افرادی که به مارک و مدل لباس اهمیت ویژه ای میدن از لباس های قیمت پایین استفاده نمیکنن . بس شما هر کاری که میکنید نیاز دارید پارامتر های مختلفی رو برای پیدا کردن مخاطب هدف در نظر بگیرید و دنبال شلوغ کردن الکی و بی هدف نباشید .

ایده ی تولید محتوا در اینستاگرام

بهترین پیشنهادی که میتونم برای بازاریابی محتوا بدم تعریف کردن داستانِ ، خب همینطور که بالاتر گفتیم بازاریابی محتوا کاریه که نیاز به زمان و برقراری ارتباط درست با مخاطب داره که بهترین راه برای صمیمی تر شدن با مخاطب و پر کردن این زمان داستان گفتن .

قصه گویی برای بازاریابی محتوا مثل داستان شنکول و منگول نیست که باهاش بچه رو بخوابونید ، مثل داستان های اساطیری و مذهبیه که برای هزاران سال ذهن آدمها رو درگیر کرده . تعریف کردن داستان های تاثیرگذار کارِ سختیه و مجاب کردن بقیه به باور کردن داستانمون کاری سختتر.

قصه گویی با تعریف فقط واقعیت ها مثل چرم و نخ و سوزن رو گذاشتم و شد این کیف نمیتونه اثر بخشیه زیادی داشته باشه برای جالب شدن داستانمون تو ذهن مخاطب باید از واقعیت خیالی استفاده شه دقیقا مثل همون داستانای اساطیری که بالاتر گفتم .

اشتباه نکنید واقعیت خیالی دروغ نیست ، دروغ اینه که من بگم گرگ اومد گله رو برد و خبری از گرگ نباشه ، اما واقعیت خیالی اینه که من هرشب از ترسناک بودن گرگ تعریف کنم و اونو تبدیل کنم به وحشتناک ترین موجود زمین .

نوشتن کپشن درست و اصولی برای پست های اینستاگرام

فرقی نداره تو اینستاگرام عکس منتشر میکنید ، ویدیو یا پادکست ، یه وجه مشترک بین همشون هست و اون کپشنِ که از اهمیت بالایی هم برخورداره .

یه کپشن تمیز و دقیق میتونه بهترین راه ارتباط با فالوورها باشه ، اما به این نکته توجه کنید که ما تو کشوری هستیم که آمار مطالعه خیلی پایینه و اگر شما بخواید این ارتباط درست با فالوور انجام بشه باید حواستون به دو سه خط ابتداییه کپشنتون باشه که دو سه خط اول سرنوشت کپشن شما رو مشخص میکنه که کاربر برای ادامش تمایلی داشته باشه یا نه .

بس با دقت کلمات رو برای کپشن انتخاب کنید و تاجایی که ممکنه سعی کنید خیلی هم طولانی نشه که بتونه ابزار خوبی برای بازاریابی محتوای شما باشه و برای زیبایی ظاهری اول یه نقطه میزنیم و بعد اسپیس که جملات به ترتیب و راست چین باشن ، استفاده از ایموجی ها هم که فراموش نشه چون به اندازه ی کافی تاثیر گذار هستن و در آخر هم به اصول نوشتن که خیلی خشک و بیزینسی یا خیلی آبکی و بی محتوا نباشه دقت داشته باشید .

کلمات کلیدی در کپشن

 حتما از کلمات کلیدی مرتبط با محتوای پیجتون استفاده کنید و یسری از این کلمات رو لابه لای متنتون هشتگ کنید ، تو نوشتن کپشن خیلی هوشیار باشید که متن بی ربط نباشه و حوصله سر بر نباشه و البته که یسری نکات ناگفته هم زیرکانه تو متن داشته باشید که برای کاربر سوال پیش بیاد و تو کامنت ها بتونید فعالیت بیشتری داشته باشید .

در مجموع برای رسیدن ب هدف و برقراری ارتباط درست با فالوور ها به دو عامل اصلی نیاز داریم که اون دو عامل میشه خود ما ( افکار درست و عمل درست ) خب این یعنیاینکه شما بهترین فکر ها و ایده ها هم تو سرت باشه ولی برای پیاده کردنشون کاری نکنی میشی یه آدم رویا پرداز یا برعکس اگه هر روز کلی کار کنی و محتوا منتشر کنی و فکری پشت کار کردنت نباشه میشی یه کارگری که هنوز دنبال خوردن نون بازوشه و همه ی ما که دنبال کار کردن تو فضای سایبری هستیم میدونیم که دوره ی نون بازو سر رسیده ، بس کمال گرایی رو کنار بذار و محتوا منتشر کن اما حواست باشه که این محتوا ، محتوای با ارزشی باشه و استراتژی برای تولید و انتشارش داشته باشی .

بهترین پیشنهاد برای افزایش فالوور واقعی اینستاگرام :

در صورتی که نیاز فوری به فالوور اینستاگرام دارید و قصد توسعه صفحه خود را با سرعت و کیفیت مناسب دارید جهت خرید فالوور ایرانی فعال و واقعی اینستاگرام روی لینک زیر کلیک کنید :

خرید فالوور اینستاگرام

فهرست