تبدیل کردن کاربر به مشتری، بازاریابی فروش و به طور کلی بالابردن بازدید سایت مستلزم داشتن محتوایی کاربر پسند و سئو شده میباشد

تبدیل کردن کاربر به مشتری ، بازاریابی فروش و به طور کلی بالابردن بازدید سایت مستلزم داشتن محتوایی سئو شده میباشد که در این متن سعی به مرور نکات اصولی برای تولید محتوای متنی جذاب از نظر کاربر و همچنین الگوریتم های گوگل داریم .

تولید محتوا کلمه ای ساده دربیان و معنی ، که دنیایی پیچیده پشت این ظاهرساده مخفی شده .

تولید محتوا از سال 2016 به مهمترین دغدغه ی تمام کسانی که در دنیای وب فعالیت میکنند تبدیل شده و به نوعی تمامی صاحب نظران این عرصه نقطه ی مشترکی برای بیشتر دیده شدن (سئو سایت ) در اینترنت دارن ، که اون نقطه تولید محتوا یا Content creation میباشد .

تولید محتوا به شیوه های مختلفی انجام میشود به طورمثال محتوای ویدیویی ، عکس یا پادکست وغیره که اینجا با این ها کاری نداریم و قصد داریم راجع به محتوای متنی یک سری پارامترها رو برسی کنیم و بدونیم که چطوری بنویسیم تا هم برای الگوریتم های گوگل وهم برای مخاطب جذابیت کافی دیده و خوانده شدن رو داشته باشه .

محتوا چیست و تولید محتوای جذاب چگونه است ؟

محتوا اصل اساسی کار شماست و باعث ایجاد ارتباط شما با کاربر میشه ، خیلی نظرات مختلف راجع به معنی محتوا هست که تو این مقاله قرارنیست به نظرات بقیه بپردازیم چون بنظرم اکثرا حاشیه ای میشه و کلیشه .

 برای درک بهتر مفهوم محتوا یک نگاه ساده به اطراف کافیست تا متوجه غرق شدن ما در دنیای محتوا شوید ، از بیلبورد های شهری تا رادیو و هر چیزی که به شما احساسی رو منتقل میکنه به نوعی دارای محتواس ، اما خب هر محتوایی جذاب نیست و محتوایی که از جذابیت کافی برای برقراری ارتباط با مخاطب برخوردار نباشه یه محتوای سوختهبه حساب میاد .

اگر قصد از نوشتن ، کتاب یا مقاله فیزیکی باشه که خب در کنار جذابیت و رعایت اصول نگارش نوشتاری میتونید مطلب رو به نحو دلخواه با مخاطب به اشتراک بگذارید و بازخورد مورد انتظار را بگیرید ، اما اگر برای وب مینویسید باید علاوه بر جذابیت های نوشتاری و انتقال اطلاعات به قوانین سئو هم توجه ی ویژه ای داشته باشید .

نکات مهم نوشتن مقاله اینترنتی

اولین نکته ی مهم و قابل توجه برای تمامی مطلب ها تیتر متن محسوب میشود .

باید تیتری را به متن اختصاص دهید که اشاره ی مستقیم به محتوای مطلب داشته باشد ، همچنین استفاده از کلمات کلیدی در تیتر به گوگل برای تشخیص محتوای مطلب شما کمک میکند.

 تیتر باید از جذابیت کافی برای کاربر نیز برخوردار باشد و باعث ترغیب کاربر برای کلیک کردن روی لینک شما شود .

نکته ی بعدی استفاده ی صحیح از علامت گذاری ها و ساده نویسی متن میباشد ، به این صورت که شما باید سعی کنید مطلب رو به زبان ساده بیان کنید که برای مخاطب قابل درک باشه، جز اینکه شما بخواهید مقاله تخصصی برای افراد متخصص به اشتراک بذارید .

البته باید مرز بین بیان روان و زبان محواره ای رعایت بشه که شما استایل کاری خودتون رو حفظ  و ارتباط نزدیکی با کاربر برقرار کنید .

تولید محتوای با کیفیت قطعا کار سخت و زمانبریه ، خب البته که به مزاج هیچکس خوشایند نیست وقت و هزینه ی زیادی رو صرف تولید محتوا کنه و بعد ببینه که خیلی راحت سایت های دیگه مطلبشو کپی کردن و بدون دادن لینک به منبع دارن استفاده میکنن .

دزدیدن مقاله اتفاقی که جدید نیست و تقریبا در تمام دنیا هم این دزدی به چشم میخوره که بعد از پیدایش اینترنت ، مقالات دیجیتالی هم از این قاعده مستـثنی نیستن .

همه میدونیم که از نظر حقوقی و معنوی نمیتونیم پیگیری قانونی درستی برای این مشکل داشته باشیم .

بس درگیر این نباشیم که متن و محتوای با کیفیت تولید میکنم ولی رقیبم میاد ازم میدزده ، اگه شما استایل خودتون رو حفظ کنید و برنامه ی پایداری برای تولید محتوا داشته باشید مرور زمان هم به گوگل و هم به کاربر ثابت میکنه که منبع اصلی مطالب کجاست .

البته دادن لینک داخلی به مطالب و استفاده ی هوشمندانه از اسم سایت در متن میتونه کار کپی کردن رو برای سارقین مطالب تا حدی سخت تر کنه .

ارزش ویراستاری متن در تولید محتوای با کیفیت به مراتب از نوشتن خود متن بیشتر ، تا جایی که میتونیم از بزرگترین نویسندگان دنیا که ویراستاری نوشته هاشون رو به متخصص اینکار میسپران نام ببریم ، ولی اگه شما همچین فردی رو برای ویرایش نوشته ها ندارید نگران نباشید و به جاش خودتون دست به کار بشید و مطلب رو قبل از انتشار در سایت چندیدن بار مرور و ایراد ها را رفع کنید .

شاید اینکار ازتون وقت بگیره و با خودتون فکر کنید زمانی که برای اینکار میذارم رو میتونم صرف نوشتن یک محتوای جدید بکنم و سایتم فعال تر به چشم بیاد که باید بهتون بگم این طرز فکر منسوخ شده  و فعالیت بدون کیفیت شما ارزشی نخواهد داشت .

استایل نوشتاری مخصوص خود داشته باشید ، مثل طرز بیان و یا رنگی کردن قسمتی از متن ، برجسته bold کردن نکات مهم و تکنیک های دیگه ای برای استایل شخصی وب سایت که با توجه به زمینه ی فعالیت میتوانید تم منحصر به فرد خود را داشته باشید .

اشتباه رایج بین نویسندگان مطلب اینترنتی طولانی کردن متن با هدف گرفتن امتیاز از گوگل، یا به اصطلاح گرم کردن ذهن مخاطب برای گفتن حرف های اصلیه که این هم به دو دلیل روش منسوخ شده ای حساب میشه :

  1.  درست که یک مقاله ی کامل و جامع برای گوگل از اهمیت بالایی برخورداره اما قطعا کیفیت محتوای متن ارزش بیشتری از پر کردن بی هدف صفحه برای الگوریتم ها داره .
  2.  واقع بین باشیم کاربر ایرانی که سرانه ی مطالعه ی پایینی رو تو دنیا داره ، دنبال سریعترین جواب کامل میگرده و نیازی به گرم شدن نداره .

followerirani

الگوریتم گوگل مهمتره یا کاربر سایت ؟

الگوریتم به مجموعه ای از قوانین و دستورعمل هایی گفته میشه که تمام جزییات سایت را موشکافانه مورد بررسی  قرار میدهند و رتبه ی سایت را مشخص مینمایند .

بس با این توضیحات باید خیلی براش ارزش قائل باشیم ، ارزش دادن به الگوریتم ها به نوعی ارزش دادن به خود و وب سایتمان میباشد .

اما باید توجه داشته باشیم که هم ربات ها و هم آدم های واقعی مخاطبین ما هستن

بس اگر شما محتوایی بنویسید که تمام قوانین الگوریتم ها را در آن رعایت کنید و همچنین اطلاات دقیق و کاملی باشه ، ولی جذابیت خوانده شدن توسط مردم را نداشته باشد ، این محتوا هم به نوعی سوخته محسوب میشود ، چرا که همان الگوریتم ها حتی متوجه ی علاقه ی کاربر به مطالب شما میشوند .

گوگل همواره سعی در بهتر شدن و رفع نیازهای مردم داره و به نوعی خودش را جوابگو نیازها میدونه ، اینکه درصد بالای سوال های مردم از گوگل در هر روز تکراریه به ما میفهمونه که میتونیم مطالبی برای سوال های مشخص و از پیش تعیین شده بنویسیم البته درنظر داشته باشید که این قرار نیست کار ما رو آسون کنه چون رقبای زیادی برای اون سوال ها مطلب اماده کردن و تحویل گوگل دادن اما میتونیم گوگل رو یه استاد سخت گیر در نظر بگیریم که همیشه دنبال بهترین جواب میگرده بس اگه حرفی برای گفتن تو هرزمینه ای دارید نگران رقبا نباشید و بهترین مطلب خودتون رو به استاد ارائه بدید و مطمعن باشید که برتری شما از چشمان تیزبین الگوریتم های گوگل دور نمیمونه .

 

followerirani

کلمات کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی هم مثل تولید محتوا ظاهر ساده ای داره که پیچیدگی های استفاده از این عبارت رو پشت خودش مخفی میکنه ، درک شما از بازار هدف ، فهمیدن نیاز یوزرهاتون یا به عبارتی خلاصه کردن کل کارتون تو چند کلمه برای معرفی کامل از بیزینستون میتونه به عنوان کلمه ی کلیدی باشه ، نکته ی قابل توجه اینجا استقاده کاربرها از همان کلمات یا عبارت برای پیداکردن شماست که باید مورد بررسی قرار بگیره .

اهمیت کلمات کلیدی

اگه دنبال ترافیک بالا برای مطالبتون هستید و نیاز به دیده شدن رو با محتوای متنی قرار بر طرف کنید بس باید خیلی دقیق به بررسی کلمات کلیدی مرتبط با حوزه ی فعالیتتون بپردازید .

راه های زیادی برای پیدا کردن کلمات کلیدی هست مثل یکسری وب سایت های خارجی که اتفاقا خوب و دقیق هم کارمیکنند اما متاسفانه اکثرا با زبان فارسی یه مشکلاتی دارن که نتیجه ی مطلوبی از اونها برامون بدست نمیاد وبقیه هم پولیه که خب باید دلار بپردازید ، بس میریم سراغ پیدا کردن دستی این کلمات که هرچقدر هم وقت گیر باشه باز ارزشش رو داره .

سرچ گوگل میتونه بهترین کمک رو به شما برای پیدا کردن کلمات کلیدی بکنه به نوعی که شما عبارت مورد نظر که میتونه عنوان اولیه ی کسب و کارتون یا کلمه ای که فکر میکنید کاربر با اون دنبال شما میگرده رو تو گوگل جستجو میکنید و تمام سرچ های مشابه و پر تردد رو بهتون نشون میده

علاوه بر اون در پایین صفحه چند لینک آبی براتون به نمایش میذاره که اینها نیز جزو عباراتی محسوب میشن که بیشترین سرچ رو توسط کاربران ، مرتبط با عنوان سرچ شما داشتن .

الا که به اینجای متن رسیدی احتمال زیاد عنوان این مطلب رو فراموش کردی بس این ضرب المثل که میگه ضعیف ترین جوهر ها از قوی ترین حافظه ها قوی ترن رو یه جا بنویس که برای درست و اصولی کار کردن شما باید تمام جزییات رو یادداشت کنید .

تمام کلمات و عباراتی که به عنوان معرفی وب سایت و دیده شدنش توسط کاربر رو پیدا کردید یادداشت کنید .

اینجا یه ابزار داریم که میتونه کمکمون کنه ، با وارد کردن کلمه وعباراتی که پیدا کردید تو گوگل کیوورد پلنرمیتونید به ارزیابی دقیق تری از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیتتون برسید.

در google keyword planner در قسمت your product or service هر تعداد از کلمات کلیدی که تاکنون یادداشت کرده‌اید، را می‌توانید وارد و بر روی get ideas کلیک کنید. گوگل پلنر کلمات کلیدی شما را بررسی می‌کند.

با پیدا کردن این کلمات یه میانبر خوب برای بیشتر دیده شدن پیدا کردیم که با جایگذاری صحیح این عناوین یا به عبارتی کلمات کلیدی در متن میتونیم محتوایی سئو شده و الگوریتم پسند تحویل گوگل بدهیم .

گرفتن نتایج خوب از جستجو وابسته به استفاده ی دقیق و هوشمندانه از کلمات کلیدی میباشد.

میدونیم که باید از این کلمات در تگ h1 ، متا تگ و alt tag استفاده کنیم اما صرفا جایگذاری کلمات کلیدی دراین بخش ها به وب سایت ما کمک نمیکنه چون الا دیگه 5 سال پیش نیست و گوگل کلمات قبلی و بعدی کلمه ی کلیدی شما روهم معنی میکنه و به نوعی میشه گفت که اگه بخواید فریبش بدید متوجه میشه ، همچنین تکرار زیاد این کلمات هم به شما کمکی نمیکنه چون باز هم بیشتر شبیه به یه مطلب برای گول زدن گوگول میشه تا مطلب دقیق و کاربر محور .

البته اینجا میتونیم از دقت بالای الگوریتم های گوگل استفاده ی مثبت بکنیم و بجای تکرار زیاد کلمه کلیدی از عبارت های مترادف و هم معنی با اون کلمه ی مورد نظر استفاده کنیم .

 

 نحوه ی نوشتن مطلب در سایت

بازار داغ رقابت بر سر محتوا تا جایی کشیده میشه که افراد یا تیم های قوی مطالبی تخصصی با رعایت تمامی اصول حرفه ای سئو اماده ی ارائه دارن و خب کار گوگل سخت میشه چون باید از بین بهترین ها بهترین رو انتخاب کنه برای دادن رتبه ی بالاتر

 وقتی تمامی الگوهای شما یکی باشه موارد دیگه ای مثل زیبایی شناسی به کار شما میاد که بتونید مخاطب رو برای تایم بیشتری تو وب سایت نگه دارید که با استفاده ی بجا از تصاویر بین متن ، فضای خالی مناسب در متن و استفاده ی درست از پاراگراف ها تا حدی موفق به اینکار میشید .

اما خب بالاتر گفته شد که گوگل به یه موتور پاسخگو تبدیل شده بس اولویت با اونیه که به بهترین شکل بتونه نیاز کاربر رو برطرف کنه .

تکنیک کاربردی بعدی برای محبوبیت نزد الگوریتم های گوگل و کاربران سایت دادن لینک های داخلی و خارجی مطالب سایت محسوب میشه .س

لینک سازی داخلی و خارجی سایت

لینک داخلی دیگه داستان پیچیده ای پشتش نداره و از اسمش مشخصه که قرار چیکار کنه برامون ، به بقیه پست های سایتمون تو هر پست لینک میدیم و کاربر رو با این لینک میفرستیم به صفحه ی دیگه ای از سایتمون که این برای وب سایت و کاربرمون میتونه مفید باشه ، فقط به شرط اینکه از کلمات و صفحات مرتبط با متن استفاده کنیم که هم کاربر دنبال اون مطلب میگرده هم الگوریتم ها بدونن که ما داریم این کار رو درست انجام میدیم .

لینک خارجی وقتی به یه سایت دیگه لینک میدیم طبیعتا میشه خارجی و استفاده از این کاربه این صورت که وقتی شما مطلبی رو از سایت معتبری برمیدارید با معرفی اون سایت در انتهای مطلب حسن نیتتون به گوگل ثابت میشه و خب با اینکه متن کپی ارزشی براش نداره اما خب اینطوری حداقل به چشم یه دزد به وب سایتتون نگاه نمیکنه .

سفارش تولید محتوا

سفارش تولید محتوای الکترونیکی یکی از مهمترین دغدغه های مدیران وب سایت هاست که دقیقا هم بجاس چون برای بهتر دیده شدن در نتایج سرچ گوگل و برقراری ارتباط صحیص با مخاطب نیاز به محتوای خوب و اصولی داریم ، یا به نوعی میتونم این رو اینطوری بگم که با شرایط جدید الگوریتم ها و رقابت شدید بین وب سایت ها محتوای معمولی و متوسط شانسی برای دیده شدن ندارن بس تولید محتوا یا باید حرفه ای باشه یا اصن نباشه و خودتون رو به زحمت نندازید .

ضرب المثل کاری کردن بهتر از هیچ کاری نکردن اینجا معکوس جواب میده چون اگر شما کار ضعیفی رو تو فضای سایبری منتشر کنید نه به چشم موتورهای جستجو میایید نه کاربرها ، که این میتونه انقدری براتون دلسرد کننده باشه که کلا از کاری که میخواید انجام بدید منصرفتون کنه .

با این حساب میتونیم این کار رو به متخصص خودش بسپاریم که الا هم تو دنیا و ایران کم نیستن ، افرادی که به طور حرفه ای به شغل تولید محتوا مشغولن .

دستمزد تولید محتوا عدد مشخصی نیست که اینجا لیست کنم و با توجه به شرایط مختلف قیمت متغییر است ، البته بنظر دبلیو شما اول باید دنبال یه متخصص حرفه ای باشید و بعد قیمت براتون مهم باشه چون دارید برای ریشه ای ترین اصل وب سایتتون هزینه میکنید ، بس کیفیت باید مهمتر از کمیت باشه .

شروع صحیح کسب و کار

هرجا که هستید همانجا نقطه ی شروع است و فرقی نمیکند که شما از سایت دیگه ای عقب تر یا جلوتر باشید فقط کافیه تمرکز رو روی بهتر شدن محتوای سایت بذارید که البته این نیاز به انالیز رقبا و بهینه سازی سایت هم داره ، ولی اطمینان داشته باشید که میتونید با ارائه ی مطلب های کاربردی و مفید جایگاه خوبی رو به وب سایتتون نزد مردم و گوگل اختصاص دهید چرا که بعد از همه ی این حرف ها و تغییرات الگوریتمی ، همچنان جلب رضایت کاربر برای وب سایت ما و گوگل ارزش نهایی رو داره .

فهرست