محبوبیت اینستاگرام بین کاربرای ایرانی باعث شده که این پلتفورم به نوعی بهترین برنامه برای رشد کسب و کار و بیشتر دیده شدن بین افراد جامعه بشه.

محبوبیت اینستاگرام بین کاربرای ایرانی باعث شده که این پلتفورم به نوعی بهترین برنامه برای رشد کسب و کار و بیشتر دیده شدن بین افراد جامعه بشه. ما میخوایم اینجا با هم نکاتی رو برای افزایش محبوبیت تو اینستاگرام بررسی کنیم .

5تکنیک روان‌شناختی برای استفاده در اینستاگرام

هرروزه بیشتر از 500 میلیون نفر وقت خودشون رو صرف اینستاگرام می کنن و چنین فضایی برای تبلیغ‌کنندگان بسیار کمک کنندست.

بر اساس ecommerceCEO.com, بیشتر از 68 درصد از کاربران به‌صورت مستقیم اکانت های تجاری رو دنبال می کنن و از طریق کامنت ها با برندهای خودشون در ارتباط هستن.

مشتریانی که وقتشون رو توی پروفایل شما صرف می کنن بیشتر روی لینک‌های ارجاعی کلیک میکنن و این موضوع پتانسیل فروش تون رو خیلی زیاد می کنه.

خب با استفاده از این پنج‌تا نشانه‌های بصری زیر که بر اساس روانشناسی هم هست می تونید شروع به جمع‌آوری لایک و فالور کنین.

برقراری ارتباط چشمی

ارتباط چشمی داشتن انقدر قدرتمندِ که حتی می تونه مارو عاشق کنه. طبق نتایج منتشرشده، ارتباط چشمی می تونه صمیمیت عمیقی حتی در بین غریبه‌ها ایجاد کنه. وقتی که ما به چشمان یه نفر زل میزنیم سیناپس‌ها (synapses) در مغزمون رها میشن. از این واکنش میتونین برای تبلیغات در اینستاگرام استفاده کنین.

افزایش محبوبیت

این پست MTV برای تبلیغ تلویزیونی برنامه Hip Hop Honors خیلی چشمگیره. همین نگاه ثابت اسطوره موسیقی Missy Elliott به کاربر کافیه تا قبل از اینکه کاربر بره سراغ پست بعدی , اون هارو وادار کنه تا کپشن پست رو بخونن.

افزایش محبوبیت

لازم نیست که حتماً این ارتباط چشمی به صورت شدید و مستقیم باشه. تو این عکس از شیرینی مک‌دونالد (McDonald)، قرار دادن همون شی‌ء دورتر از سوژه عکاسی چشم رو به خودش خیره می کنه. و سوژه در عکس به‌وضوح لبخند می زنه برای همین ما به‌طور ناخودآگاه متوجه لبخندش پشت شیرینی میشیم.

از رنگ‌های قرمز و آبی برای جلب توجه و جلب اعتماد مشتریان استفاده کنید

آیا می دونین که 90 درصد از قضاوت‌های عجولانه راجب برند شما به خاطر رنگ عکس هاتونه؟ محققان فهمیدن که رنگ‌ها می تونن روحیه مون رو بهتر کنن، اشتهای ما را عوض کنن و حتی روی حس گذر زمان مون هم تأثیر داشته باشن. دو تا از تأثیرگذارترین رنگ‌ها که ادراک ما رو تحت تأثیر قرار میده رنگ‌های قرمز و آبی است.

روانشناسان دهه‌هاست که دارن روی رنگ قرمز مطالعه می کنن. قرمز همیشه به‌عنوان یک علامت خطربوده, پس مغز ما می دونه که با روبه‌رو شدن با چنین رنگی باید مراقب چیزی باشه. اگه رنگ قرمز جلوی چشم ما ظاهر بشه, واکنش سریع و واضحی نسبت بهش نشون میدیم. این رنگ حتی میتونه احساسات مارو تحریک کنه. استفاده از لب‌های به رنگ قرمز, گونه‌های سرخ شده یا تنها یک متن قرمز در پست‌های اینستاگرام تون باعث می شه تا کاربران جذب و خیره پست تون بشن. ولی حتماً درکنار این رنگ از رنگ‌های دیگه ای هم استفاده کنین. تحقیقات نشون داده که وقتی قرمز در کنار رنگ‌های دیگه ای میاد جلوه بیشتری داره تا نسبت به زمانی که به‌صورت تنهایی استفاده میشه. مثل جلد روی مجله Vogue: کمدین Amy Schumer در لباس قرمز رنگش بسیار چشم‌نواز و اغوا کننده شده.

محبوبیت در اینستا

باوجوداینکه او زیباست, قبل این‌که متوجه بشیم کی این لباس رو پوشیده , رنگ و مدل لباسش رو می بینیم. این رنگ تضاد شدیدی با چمن سبز داره و این تصویر خوانندگان مجله Vogue رو به خودش جذب می کنه. از طرف دیگه رنگ آبی این مفهوم رو به خوانندگان می رسونه که برند شما قابل اعتماد است. شرکت‌های مثل Facebook و GE که معروف‌اند از رنگ آبی برای برند خودشون استفاد کردن. رنگ آبی مثل تبلیغات رایانش ابری در کمپانی Digital Ocean باعث جلب اعتماد میشه:

افزایش محبوبیت

این آگهی با  تضاد چشمگیر بین آبی و زرد درباره گسترش محصول Digital Ocean هستش. مقبره آبی در عکس حس یه فضای مجذوب کننده و آروم رو القا میکنه.

استفاده از تقارنی جذاب در عکس ها

کل مفهوم زیبایی در تقارنه. توی قرن بیستم, ریاضیدان دانشگاه هاروارد به نام George David Birkhoff فهمید که یک اثر هنری هرچی متقارن‌تر باشه زیباتره. حتی ما به دنبال تقارن و تناسب اندام در شریک‌ عاشقانه خودمون می‌گردیم چون به صورت ناخودآگاه تقارون رو با سلامتی وابسته می دونیم.

تقارن به قدری برای ما جذابه که دانشمندان نگران تمایل ذاتی ما برای رسیدن به این تقارن به صورت نامتعارف هستن. پس اگه در حد تعادل تقارن داشته باشیم می تونیم مشتری‌های زیادی به دست بیاریم.

فالوور ایرانی

تصویر بالا طرح گلدان Lovesta با قرار دادن محصولش در وسط عکس از تقارن استفاده کرده و همچنین از طریق زیبایی خیره‌کننده Beyoncé ارتباط چشمی عمیقی برقرار می شه. همینطورکه توی قسمت کامنت ها میتونین ببینین فالورهای این پیج دوستان خودشون رو تگ کردن و وعده خریدن این گلدون رو بهشون دادن. خوب مأموریت انجام شدش.

نیازی نیست که فقط از تصاویر افراد زیبا برای رسیدن به تقارن استفاده کنین. تصاویری که از واژگونی و یا قرار دادن سوژه در مرکز به تقارن میرسن ذاتاً جذاب و لطیف تر هستن. سعی کنین عکس‌هایی رو بگیرین که به طور کامل متقارن نباشن, مثل تصویر زیر از فروشگاه Harrods در بریتانیا:

فالوور ایرانی

توی این عکس, تکرار مدل کیک‌ها و رنگ‌های ملایم اون ها ما رو به خودش جذب میکنه و حالا داریم فکرمی کنیم که از کجا می تونیم یکی از اون هارو برای عصرونه تهیه کنیم.

مخاطبین تون رو درگیر کنین

مطالعات مختلفی نشون دادن که مغزمون وقتی متوجه اسم خودمون میشه واکنشی فوری و هیجانی نشون میده. این مثل پدیده “اثر مهمانی شبانه” (cocktail party effect) در محل کار است. درواقع ما با فیلتر کردن صحبت‌های افراد دیگه میتونیم روی شخصی که داره حرف میزنه تمرکز کنیم, مخصوصاً اگه اسم خودمونم بشنویم.

استفاده از کلمه “نظر شما” در عکس یا کپشن هاتون به شما کمک می کنه تا به این اثر مهمانی شبانه برسین. با سؤال کردن از فالورهاتون یا دعوتشون به اشتراک گذاری نظرشون می تونین اون هارو به تعامل با برند تون ترغیب کنین.

فالوور ایرانی

چیپس Lay میدونه چطوری فالوراش رو به جذب کنه, با سؤال کردن و استفاده از کلمه “شما” مستقیماً تمام توجه ها رو به خودش جلب کرده. رأی گیری راجب یک محصول می تونه تعامل و اشتراک رو افزایش بده مثل این برند که فالورهای اون در کامنت ها رأی میدن.

فالوور ایرانی

شرکت صابون Lush عکس نسبتاً نامربوطی از محصول خودش پست کرده ولی کپشن پستش فوق‌العاده عالیه. می تونین مطمئن باشین که با درخواست از فالورها برای تگ کردن دوستاشون توی کامنت ها  تعدادی زیادی از افراد پست شمارو می بینن.

ایجاد مخاطبین در یک فضا

هرکسی میخواد جزئی از این فضای پر جمعیت باحال باشه. سلسله‌مراتب نيازهاي آبراهام مزلو میگه که اعتماد به نفس هدف نهایی ماست. ما بیشتر از هرچیزی احتیاج داریم که حس کنیم خاص هستیم. احساس با ارزش بودن باعث میشه حس بهتری نسبت به خودمون داشته باشیم. با وعده چیزهای خاص و کمیاب مخاطبین تون رو جذب کنین. پس منحصربه‌فرد باشید.

شما می تونین با استفاده از نیاز مخاطبین از طریق ارائه محصولات کمیاب در تبلیغات اینستاگرامی تون خاص باشید. نسخه‌های محدود، اتمام زمان فروش محصولات و سهام‌های که تقریباً فروخته شدن، همه این‌ها مثل آخرین بیسکویت توی شیشه هستن که ما می خوایم اون رو داشته باشیم.

فالوور ایرانی

Banana Republi به مشتریان  پیشنهاد می کنه که نگاهی به کالکشن جدیدش که به صورت محدود تولید میشه بندازن. این موضوع باعث حسی در خریداران میشه که فوراً از طریق سایت فروشگاهی اقدام به خرید کنن و این اتفاق خوب رو از دست ندن.

شما می تونین با پست‌های “پشت صحنه” نگاهی اختصاصی در مورد محصول تون به مشتریان  بدید. برندهای مد مثل Chanel و Michael Kors همیشه این کار رو می کنن و پشت صحنه ای از راهروی مد دارن. این موضوع باعث میشه حرفه ای به نظر برسن و کاربران رو به چیزهای که حس میکردن یه راز دعوت کنن و این جایی برای مشتریان خاص شماست نه برای همه افراد.

فالوور ایرانی

تصویر زیبای از تیم طراحی Charity Water با چشم انداز اینستاگرام مطابقت دارد. این عکس پشت صحنه حس صمیمیت و منحصربه‌فردی داره, همچنین قسمت کمرنگ طراحی‌شده اون لبه‌دار به نظر می رسه.

فهرست